Tessa Schepers
Even terug naar het begin. Weet je nog waarom je destijds aan de opleiding bent begonnen? Wat wilde je bereiken?
Ja, zeker. Ik had al jaren een goede camera en fotografeerde vooral mijn honden, maar eigenlijk altijd op de automatische stand. Ik was al voorzichtig begonnen met manueel fotograferen, alleen kwamen de beelden niet altijd overeen met wat ik in mijn hoofd had. Er ontbrak nog een bepaalde klik.
Daarom besloot ik te starten met de basiscursus in Utrecht, om te ontdekken of de School voor Fotografie bij mij zou passen en om mijn kennis te verdiepen. Dat bleek absoluut de juiste keuze. In een fijne, gezellige groep en onder begeleiding van Anjes ontdekte ik dat mijn basis eigenlijk al best goed was en dat mijn camera goed ingesteld stond.
Tijdens die cursus viel voor mij echt het kwartje: ik kreeg meer vertrouwen in het manueel fotograferen en kon steeds beter de beelden die ik voor ogen had ook daadwerkelijk vastleggen.
Omdat de basiscursus helaas maar kort duurde, heb ik daarna meteen de stap gezet naar de Prisma-opleiding. Die sloot qua planning het beste aan bij mijn fulltime baan, waardoor ik mezelf verder kon blijven ontwikkelen in de fotografie
Hoe is dat gegaan?
Dat is eigenlijk heel gezellig en leerzaam verlopen. Ik ben van mezelf leergierig, dus ik haalde veel uit de lessen en de feedbackmomenten.
We hadden een kleine groep, waardoor er veel tijd was om opdrachten uitgebreid te bespreken. Iedereen had zijn eigen interesses en invalshoek, wat het juist extra inspirerend maakte. Daarnaast merkte ik dat er ruimte was voor creativiteit: het ging niet alleen om het letterlijk uitvoeren van de opdracht, maar juist om je eigen interpretatie. Daardoor leerde ik veel van de eindresultaten van medestudenten en werd ik gestimuleerd om mijn eigen werk steeds creatiever aan te pakken. Dat vond ik misschien wel het leukste: leren van elkaars denkwijze en creaties.
Het kiezen van de eindopdrachten vond ik nog best lastig. Ik wilde graag meer van mijn creativiteit en oog voor detail laten zien, waardoor ik uiteindelijk zelfs twee extra opdrachten heb ingeleverd.
Een bijzonder onderdeel was de gezamenlijke opdracht rondom het thema kleur. Hiervoor ben ik, buiten mijn comfortzone, straatfotografie gaan doen in Parijs. Een weekend lang heb ik door de stad rondgedwaald, op zoek naar kleur en interessante beelden. Met een mooi resultaat kwam ik terug. Tijdens het bespreken en selecteren van de foto’s kreeg ik waardevolle feedback van medestudenten. Inzichten waar ik zelf nog niet aan had gedacht of die mij nog niet waren opgevallen. Juist die feedback helpt enorm in je ontwikkeling en draagt bij aan het ontdekken van je eigen stijl.
Wat betekende het afronden voor de opleiding voor je?
Het afronden van de opleiding voelde eigenlijk dubbel. Aan de ene kant dacht ik: wat is dat jaar snel voorbij gegaan, en aan de andere kant kwam meteen de vraag: en wat nu?
Op dat moment was er helaas nog geen vervolgopleiding (die is er inmiddels wel), dus ben ik zelf verder gaan kijken hoe ik me verder kon ontwikkelen. Ik ben workshops en portfoliodagen gaan volgen bij fotografen die mij inspireerden. Bijvoorbeeld binnen de hondenfotografie, om meer ervaring op te doen en dat ene mooie beeld te leren creëren, maar ook juist in andere vormen van fotografie. Om een kijkje te nemen in een andere stijl en werkwijze.
Dat deed ik samen met medestudent Marion. We hadden vergelijkbare interesses en hebben onder andere verschillende macrofotografie-workshops gevolgd, wat weer een hele andere manier van kijken en werken met zich meebrengt.
Wat ben je gaan doen met fotografie? En waarbij denk je dan terug aan wat je hebt geleerd?
Na de opleiding ben ik daadwerkelijk stappen gaan zetten in de fotografie. Op 1 januari 2025 heb ik mij ingeschreven bij de KvK onder de naam Tessa Schepers Fotografie. Ik ben gestart als hondenfotograaf in de natuur. Dat ligt het meest binnen mijn comfortzone en gaf mij het vertrouwen om mezelf als professioneel fotograaf aan te bieden. Tegelijkertijd ben ik nog zoekende naar hoe ik mij verder wil ontwikkelen en welke richting mijn fotografie uiteindelijk opgaat.
Wat ik vooral heb meegenomen uit de opleiding, is de sterke basis in techniek. Ik heb geleerd dat wanneer een foto technisch klopt, je vanuit daar de ruimte hebt om verder te bouwen aan een creatief en eigen beeld. Die combinatie pas ik nog steeds toe in mijn werk.
Sinds het afronden van de opleiding merk ik dat mijn fotografie zich verder heeft ontwikkeld, zowel technisch als creatief. En dat proces blijft doorgaan. Ik blijf leren, experimenteren en mijn eigen stijl verder ontdekken.
Hoe kom je aan je opdrachtgevers?
Op dit moment komen mijn opdrachtgevers vooral via via: kennissen, collega’s en ook via Instagram. Daarnaast ben ik bezig met het ontwikkelen van mijn website. Ik hoop daarmee mijn werk nog beter te kunnen presenteren en een duidelijke pitch neer te zetten, zodat ik steeds regelmatiger opdrachten krijg. Op die manier wil ik uiteindelijk mijn huidige baan rustig afbouwen en mijn fotografie verder opschalen naar een fulltime onderneming.
Naast hondenfotografie heb ik inmiddels ook andere opdrachten aangenomen, zoals een 10-jarig huwelijksjubileum van een collega en een kleine bruiloft. Dat ligt niet per se in mijn voorkeur, maar ik vind het wel belangrijk om verschillende vormen van fotografie te proberen. Alleen zo ontdek je wat echt bij je past, en wat minder
Wat zou je nog willen doen?
Ik zou op termijn graag mijn loondienstverband willen opzeggen om mij volledig te richten op mijn werk als fotograaf. Of dat specifiek binnen de hondenfotografie blijft, weet ik nog niet zeker. Voor nu vind ik het vooral belangrijk om mij verder te ontwikkelen als ondernemer en de ruimte te nemen om te ontdekken welke richting mijn creativiteit mij op leidt.
Heb je tips voor de nieuwe afstudeerders?
Je hoeft niet alles perfect op orde te hebben om te beginnen. Het meeste leer je door het gewoon te doen. Iedere opdracht en iedere klant is anders, en juist daardoor ontwikkel je je workflow, je creativiteit en je eigen stijl.
Volg je hart en vergeet niet om vooral te doen waar je plezier in hebt. Dat is uiteindelijk het allerbelangrijkste.
Dankjewel voor je verhaal. Waar kunnen we je werk bekijken? (website, facebook, publicaties)?
Op Instagram vind je me onder Tessa_Schepers_Fotografie
E-mail: info@schoolvoorfotografie.nl
Je kunt ons telefonisch bereiken van maandag t/m zaterdag van 8.30 tot 17.30 uur op telefoonnummer: 076-5203200
School voor Fotografie Breda
Charles Petitweg 37-8
4827 HJ Breda
Route
School voor Fotografie Utrecht
Concordiastraat 68
3551 EM Utrecht
Route
School voor Fotografie Groningen
bij Van Houten
Oliemuldersweg 47
9713 VA Groningen
Route